Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 липня 2022 року Голова Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков взяв участь в онлайн-конференції "Особливості підходів, орієнтованих на потерпілого, в судових процесах, пов’язаних із воєнними злочинами". Онлайн-конференція організована Проєктом ЄС "Право – Justice ІІ".
У вітальному слові Олексій Сальніков подякував експертам Проєкту ЄС "Право-Justice ІІ" за організацію заходу на актуальну тему та сказав, що: "війна окреслила та визначила для українських судів окрему категорію злочинів – воєнні злочини. На сьогодні, є все більше документальних підтверджень того, що з перших днів повномасштабного вторгнення росії на територію нашої країни військовими країни-агресора вчинялись і вчиняються масові вбивства, катування та ґвалтування мирних мешканців у містах, які опинились під окупацією російськими військами. На превеликий жаль, збільшується кількість вразливих категорій відвідувачів суду, оскільки крім жертв воєнних злочинів, зросла кількість відвідувачів таких цільових груп, як учасники бойових дій та члени їх сімей. Тому пошук та впровадження практичних підходів, орієнтованих на потерпілих або свідків воєнних злочинів, для нас є дуже важливим. Впевнений, що сьогодні учасники конференції поділяться власним практичним досвідом, який стане надзвичайно цінним для усіх нас", - наголосив Олексій Сальніков.
Голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко у вітальному слову зауважив, що питання захисту прав потерпілих завжди було предметом пильної уваги Верховного Суду.
Богдан Моніч, голова Ради суддів України, сказав, що вищий орган суддівського самоврядування орієнтує суди на максимальну відкритість розгляду справ, пов’язаних із воєнними злочинами.
Начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Юрій Бєлоусов навів деякі статистичні дані за період повномасштабного вторгнення рф станом на ранок 29 липня 2022 року. Так, за цей час зареєстровано 24 788 злочинів агресії та воєнних злочинів, 135 підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів (15 з яких перебувають на території України), судами винесено 6 вироків, зруйновано 32 000 об’єктів інфраструктури. "На жаль, наразі ми не знаємо точну кількість потерпілих, адже багато територій є тимчасово окуповані. На сьогодні дуже важливо запроваджувати сервіси підтримки потерпілих та свідків воєнних злочинів, зокрема психологічної. Головне, намагаючись допомогти – не нашкодити", - сказав Юрій Бєлоусов.
"Жертви – найбільші свідки воєнних злочинів, але дуже важливо не нашкодити потерпілому під час розслідування та судового розгляду. Проєкт ЄС “Право-Justice” вже давно працює в напрямку запровадження діяльності, орієнтованої на потерпілих, в судових процесах. Тому, надіюсь, що зважаючи на вже проведені дослідження, практичний досвід, ми знайдемо нові підходи для розгляду саме воєнних злочинів. Для нас важливо, аби сьогоднішній захід був практичним, корисним та цікавим", - сказала у вітальному слові головна міжнародна експертка з питань судової реформи Проєкту ЄС "Право-Justice ІІ" Анна Адамська-Галлант.
Також з вітальним словом до учасників заходу звернулись Тетяна Фулей, начальниця відділу наукових досліджень проблем судочинства та науково-методичного забезпечення суддівської освіти Національної школи суддів України.
Під час конференції проаналізовано особливості підходів, орієнтованих на потерпілого, як в судових процесах, так і під час проведення інтерв’ю, розглянуто правовий статус жертв під час судових процесів, пов’язаних з воєнними злочинами, а також застосування принципу "не нашкодь".
Спікерами під час заходу виступили: Марина Лостал, доцентка Університету Ессекса, заступниця директора Клінічного центру з прав людини; Метью Гіллетт, доцент Університету Ессекса; експерт з розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людства та геноциду в Міжнародному кримінальному суді та Міжнародному трибуналі для колишньої Югославії; Корнеліс Верхаерен, заступник начальника відділу безпеки свідків EULEX в Косово, заступник директора з розслідувань Міжнародного кримінального трибуналу по Руанді; Даріуш Селіцький, доцент Вроцлавського університету (Польща), колишній міжнародний суддя Верховного Суду Косово; Михайло Шепітько, професор кафедри кримінального права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого; секретар Української національної групи Міжнародної асоціації кримінального права; Євгенія Бондаренко, доцентка Київського національного економічного університету, координаторка волонтерської служби в українських судах.
Довідково:
Проєкт ЄС "Право-Justice ІІ", який впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу, спрямований на консолідацію загальноєвропейських реформ у сфері юстиції. Проєкт, що об’єднує експертів із різних країн-членів ЄС, перший етап реалізації триватиме до травня 2023 року. Основними напрямами роботи Проєкту, серед іншого, є: підтримка національних органів влади у зміцненні системи верховенства права в Україні; покращення управління реформами сектору юстиції з точки зору стратегічного планування, координації, моніторингу та оцінки впровадження реформ у секторі; незалежності, ефективності, якості, доброчесності та прозорості судової влади та доступу до справедливого судового розгляду; впровадження інструментів політики у сфері оцифрування сектору юстиції та рішення електронного правосуддя.
За інформацією відділу інформаційно-аналітичної роботи та міжнародного співробітництва