Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 20 – 24 вересня 2021 року

28 вересня 2021, 13:05
 
Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький під час засідання Керівного комітету українсько-канадського Проєкту підтримки судової реформи, присвяченого підсумкам шестирічної діяльності, відзначив плідну співпрацю Вищої ради правосуддя із Проєктом та подякував за допомогу в реалізації амбітних ініціатив.
 
За його словами, зокрема, Проєкт надав методичну допомогу з розгляду дисциплінарних справ; завдяки плідній співпраці із Проєктом напрацьовано методологію аналізу бюджетних запитів та видатків; Проєктом також надана допомога у проведенні серед студентів-правників першого Всеукраїнського конкурсу з написання судового рішення. Також спільно із Проєктом не залишено поза увагою і гендерний аспект у роботі ВРП.

2. Олексій Маловацький: Законопроєкту про нову мережу судів має передувати узгодження позиції суддів

В.о. Голови ВРП Олексій Маловацький під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань правової політики зазначив, що законопроєкту про нову мережу судів має передувати узгодження позиції суддів.

Він наголосив, що одним із визначальних чинників, який варто враховувати при розробленні нової мережі судів, є стан транспортного забезпечення У результаті реформування має бути передусім гарантована доступність правосуддя для громадян.

В.о. Голови ВРП зауважив, що, крім вирішення організаційних питань та питання технічного розміщення судів, належна увага має бути приділена юридичним та процесуальним аспектам.

3. Звільнено 10 суддів

21 вересня 2021 року  ВРП вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Вергопула Костянтина Вікторовича – з посади судді Іллічівського міського суду Одеської області;

Губар Валентину Станіславівну – з посади судді Чернігівського апеляційного суду;

Валігуру Дмитра Миколайовича – з посади судді Голосіївського районного суду міста Києва;

Семенцова Юрія Вадимовича – з посади судді Київського апеляційного суду;

Хандуріна Віталія Вікторовича – з посади судді Добропільського міськрайонного суду Донецької області.

23 вересня 2021 року ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку 4 суддів:

Бечка Євгена Миколайовича – з посади судді Чернігівського апеляційного суду;

Попову Світлану Анатоліївну – з посади судді Донецького апеляційного суду;

Сержанюка Анатолія Семеновича – з посади судді Київського апеляційного суду;

Цвітайла Павла Вікторовича – з посади судді Котелевського районного суду Полтавської області.

Також Вища рада правосуддя ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням Данилюк Уляну Тимофіївну з посади судді Хмельницького окружного адміністративного суду.

4. Олег Прудивус: ВРП максимально сконцентрована на вирішенні питань фінансування судів

Член Вищої ради правосуддя Олег Прудивус взяв участь у засіданні робочої групи з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні, яка працює у Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики.

Він вказав, що Вища рада правосуддя максимально сконцентрована на вирішенні питань фінансування судів. Так, за поданням ДСА України вже погодила не один перерозподіл коштів задля уникнення критичної ситуації.

Зокрема, 9 вересня 2021 року Вища рада правосуддя вирішила погодити відповідний перерозподіл видатків державного бюджету в розрізі судів і територіальних управлінь ДСА у сумі 229 504,8 тис. грн за рахунок зменшення бюджетних асигнувань за напрямком видатків «Фонд суддівських винагород для новопризначених суддів та суддів, що звільняються».

У разі здійснення Міністерством фінансів України перерозподілу коштів, погодженого ВРП, працівники апаратів судів зможуть отримувати заробітну плату до кінця цього року з урахуванням стимулюючих виплат не менше 20 % від посадового окладу. Олег Прудивус висловив сподівання на досягнення порозуміння з Мінфіном щодо цього питання та зауважив, що потрібно віднайти резерви для збільшення стимулюючих виплат.

5. ВРП відреагувала на повідомлення суддів Вишгородського районного суду Київської області про втручання в їхню професійну діяльність

ВРП ухвалила звернути увагу посадових осіб Славутицької міської ради Київської області на неприпустимість вчинення дій, надання посадовими особами цього органу місцевого самоврядування публічних коментарів, які можуть бути розцінені як неправомірний вплив на суддів щодо здійснення правосуддя, що підриває незалежність судової влади та негативно позначається на авторитеті правосуддя.

Детальніше тут.

6. ВРП звернеться до регламентного комітету Парламенту та до Офісу Генпрокурора щодо втручання в діяльність суддів

До ВРП надійшло повідомлення суддів Південно-західного апеляційного господарського суду про втручання у їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя. Підставою для звернення суддів стали дії помічника народного депутата України, а саме оприлюднення в соціальних мережах викривленої та недостовірної інформації. При цьому формат та зміст низки повідомлень підтримувалися самим народним депутатом України, а отже, розцінювалися ним як допустима і належна поведінка. За результатами розгляду вказаного питання ВРП вирішила звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України стосовно вжиття заходів щодо недопущення народним депутатом дій, які можуть бути розцінені як втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя, а також до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, відкритому за повідомленням суддів Південно-західного апеляційного господарського суду.

7. Віктор Грищук висловив пропозиції до проєкту Кримінального кодексу України

Член ВРП доктор юридичних наук Віктор Грищук під час V Харківського міжнародного юридичного форуму висловив пропозиції до проєкту Кримінального кодексу України.

Член ВРП відзначив як нову позитивну рису проєкту наявність у ньому розділу «Принципи Кримінального кодексу України». На його думку, змістове наповнення кожного з них є оптимальним.

Віктор Грищук вважає, що недоцільно включати до книги третьої «Загальна частина» проєкту кодексу розділ «Судимість», оскільки це спосіб своєрідної стигматизації, клеймування людини, характерний для тоталітарних держав.

На думку члена ВРП, книгу третю «Про кримінально-правові засоби та їх застосування» потрібно доповнити розділом 3.11 «Застосування кримінально-правових засобів щодо іноземних громадян та осіб без громадянства».

Крім цього, член ВРП запропонував низку інших доповнень до проєкту кодексу.

8. ВРП внесе Президентові України подання про призначення двох суддів

23 вересня 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення:

Левченка Андрія Миколайовича – на посаду судді Добропільського міськрайонного суду Донецької області;

Бестаченко Олени Леонідівни – на посаду судді Господарського суду Кіровоградської області.

9. ВРП відреагувала на втручання в діяльність судді Шевченківського районного суду міста Києва

ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо необхідності забезпечення проведення перевірки обставин, повідомлених суддею Шевченківського районного суду міста Києва.

Напередодні розгляду скарги, вночі, на особистий номер мобільного телефону судді надійшли повідомлення та дзвінки із погрозами їй і членам її сім’ї.

ВРП вважає, що дії невідомої особи, яка зателефонувала на особистий номер судді та надсилала sms-повідомлення стосовно розгляду справи, що перебувала у її провадженні, не узгоджуються з положеннями частини шостої статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обов’язку поважати незалежність судді і не посягати на неї та є неприпустимими.

10. ВРП звернеться до Офісу Генпрокурора щодо втручання в діяльність судді Добропільського міськрайонного суду Донецької області

Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області звернулася до ВРП із повідомленням про втручання у її діяльність як судді щодо здійснення правосуддя.

На думку судді, позивач у цивільній справі, яка перебуває в її провадженні, у своїх коментарях до викладених ним на YouTube-каналі відеозаписів дискредитує її як суддю, а також завдає шкоди авторитету судової влади, створюючи у суспільства хибне уявлення про незаконність дій судді та про діяльність Добропільського міськрайонного суду Донецької області загалом. Крім того, позивач подав до поліції заяву про притягнення судді до кримінальної відповідальності за статтею 109 КК України.

З огляду на зазначене ВРП ухвалила рішення звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376 КК України, за фактами, повідомленими суддею Добропільського міськрайонного суду Донецької області.

«Юридична практика»