Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вища рада правосуддя вирішила звернути увагу посадових осіб Славутицької міської ради Київської області на неприпустимість вчинення дій, які можуть бути розцінені як неправомірний вплив на суддів щодо здійснення правосуддя.
Судді Вишгородського районного суду Київської області Котлярова Ірина Юріївна, Баличева Марина Борисівна, Рудюк Олексій Дмитрович звернулися до ВРП з повідомленням про втручання у їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя під час розгляду кримінального провадження, яке полягає в розміщенні на офіційному сайті Славутицької міської ради публікації та коментуванні посадовими особами міської ради прийнятого судового рішення, а також у прийнятті міською радою рішення про звернення, зокрема до народного депутата України, із проханням взяти під особистий контроль хід розгляду кримінального провадження.
Аналізуючи інформацію, наведену в повідомленні суддів Вишгородського районного суду Київської області, ВРП дійшла висновку про наявність підстав для вжиття Вищою радою правосуддя заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя з огляду на таке.
Негативна оцінка процесуальних рішень суддів на предмет законності та обґрунтованості порушує конституційний принцип незалежності судової влади, а тому сам факт надання публічних коментарів щодо дій та процесуальних рішень суддів у конкретній судовій справі, розгляд якої не завершено, завдає шкоди авторитету правосуддя.
Слід наголосити, що відповідно до частини четвертої статті 6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні утримуватися від заяв та дій, що можуть підірвати незалежність судової влади.
Крім того, прийняття міською радою рішення про звернення до народного депутата порушує конституційний принцип незалежності судової влади та підриває її авторитет, оскільки суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання, а чинним законодавством до повноважень народного депутата не віднесено здійснення контролю за розглядом кримінальних проваджень у суді.
Слід наголосити, що Вища рада правосуддя у своїх рішеннях неодноразово звертала увагу, що представникам інших гілок влади слід утримуватися від будь-яких дій чи заяв, які можуть бути сприйняті як тиск на діяльність судових органів, оскільки необґрунтовані заяви політиків, посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування впливають на рівень довіри до судової влади.
До повноважень Вищої ради правосуддя статтею 131 Конституції України та статтею 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» віднесено вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів.
З огляду на викладене ВРП ухвалила звернути увагу посадових осіб Славутицької міської ради Київської області на неприпустимість вчинення дій, надання посадовими особами цього органу місцевого самоврядування публічних коментарів, які можуть бути розцінені як неправомірний вплив на суддів щодо здійснення правосуддя, що підриває незалежність судової влади та негативно позначається на авторитеті правосуддя.