Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
– у зв’язку з поданням заяви про відставку – 105;
– у зв’язку з поданням заяви про звільнення за власним бажанням – 2.
За особливими обставинами звільнено 7 суддів, зокрема:
– за вчинення істотного дисциплінарного поступку – 6;
– за результатами кваліфікаційного оцінювання суддю визнано таким, що не відповідає займаній посаді (підпункт 4 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України) – 1.
3. Із початку року ВРП внесла Президентові України подання про призначення 81 судді
Протягом перших восьми місяців 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення про внесення Президентові України подання про призначення на посади 81 судді:
– до місцевих загальних судів – 35 суддів;
– до місцевих адміністративних судів – 30 суддів;
– до місцевих господарських судів – 15 суддів;
– до Верховного Суду – 1 судді.
4. Діяльність секретаріату ВРП протягом січня – серпня 2021 року у цифрах
Протягом січня – серпня 2021 року секретаріатом Вищої ради правосуддя розглянуто 2023 звернення: 1789 – від фізичних осіб, 149 – від юридичних осіб, 59 – від народних депутатів України та комітетів Верховної Ради України, 26 – від об’єднань громадян, а також 458 запитів на інформацію.
За перші вісім місяців 2021 року підготовлено 15 157 супровідних листів про надіслання до відповідних установ, суддям, скаржникам копій актів, прийнятих Вищою радою правосуддя, Дисциплінарними палатами ВРП та членами Ради, видано 23 815 копій актів ВРП та її органів.
5. Положення законопроєкту № 5778 не узгоджуються із принципами і нормами Конституції України
Про це йдеться у консультативному висновку до законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обмеження впливу суддів, які займають адміністративні посади».
ВРП у консультативному висновку наголосила, що законопроєкт № 5778 порушує принцип виборності всіх адміністративних посад у судах всіх рівнів органами суддівського самоврядування (зборами суддів) як важливої складової гарантії забезпечення незалежності суддів, обмежує повноваження зборів суддів, зокрема на самостійне колективне вирішення питання щодо обрання суддів на адміністративні посади, в тому числі з-поміж кандидатів, які мають досвід роботи на таких посадах.
Обрання суддів на адміністративні посади, визначене чинними нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів», є прерогативою та преференцією органів суддівського самоврядування та гарантією незалежності суддів і не може бути звужене та обмежене в запропонований спосіб.
ВРП не підтримує законопроєкт № 5778, оскільки його положення не узгоджуються із принципами і нормами Конституції України, законів України, що регулюють правосуддя та статус суддів, практикою Європейського суду з прав людини та міжнародними стандартами.
Детальніше тут.
Вища рада правосуддя 14 вересня 2021 року вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Божко Валентину Вікторівну – з посади судді Київського районного суду міста Харкова;
Стрельченко Тетяну Григорівну – з посади судді Новосанжарського районного суду Полтавської області;
Куцана Володимира Михайловича – з посади судді Буринського районного суду Сумської області;
Денисенко Наталію Олександрівну – з посади судді Згурівського районного суду Київської області;
Земляну Галину Володимирівну – з посади судді Шостого апеляційного адміністративного суду;
Кравцова Сергія Олександровича – з посади судді Веселівського районного суду Запорізької області;
Купавську Наталю Михайлівну – з посади судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;
Литвин Ларису Іванівну – з посади судді Яготинського районного суду Київської області;
Міщенко Тамару Михайлівну – з посади судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;
Мороку Сергія Михайловича – з посади судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області;
Пінчука Валерія Івановича – з посади судді господарського суду міста Києва;
Попраса Віктора Олексійовича – з посади судді Київського районного суду міста Харкова;
Пушкарьову Світлану Павлівну – з посади судді Василівського районного суду Запорізької області;
Саранюк Людмилу Павлівну – з посади судді Ірпінського міського суду Київської області
Урупу Ірину Володимирівну – з посади судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;
Яркіну Світлану Василівну – з посади судді Запорізького районного суду Запорізької області;
Мазай Наталію Вікторівну – з посади судді Монастирищенського районного суду Черкаської області.
Вища рада правосуддя 16 вересня 2021 року вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:
Дем’яненко Ірину Володимирівну – з посади судді Люботинського міського суду Харківської області;
Єжова Віктора Анатолійовича – з посади судді Червонозаводського районного суду міста Харкова;
Жупанову Ірину Борисівну – з посади судді Шевченківського районного суду міста Запоріжжя;
Носика Миколу Анатолійовича – з посади судді Василівського районного суду Запорізької області.
7. ВРП та НАУ посилюють співпрацю
13 вересня 2021 року Вища рада правосуддя та Національний авіаційний університетпідписали Меморандум про співробітництво.
Меморандум передбачає двосторонню співпрацю у сфері аналізу законодавства, проведення наукових та науково-практичних заходів, методичної та методологічної підтримки.
8. З початку 2021 року ВРП розглянула більше 200 повідомлень про втручання у діяльність суддів
Із початку року до ВРП надійшло 197 повідомлень про втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя та дії, що порушують гарантії незалежності суддів або підривають авторитет правосуддя. З урахуванням повідомлень, які надійшли в попередні періоди, за перші вісім місяців 2021 року Рада розглянула 221 повідомлення.
За результатами розгляду 68 повідомлень про втручання в діяльність суддів щодо здійснення правосуддя ухвалено 56 рішень про вжиття заходів реагування:
Розглянувши 153 повідомлення суддів, Рада ухвалила 32 рішення про затвердження 143 висновків членів ВРП про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.
9. До ВРП від РСУ надійшов список кандидатів до Конкурсної комісії на посаду члена ВККСУ
До Вищої ради правосуддя надійшов список кандидатів на посаду члена Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за квотою Ради суддів України.
13 вересня 2021 відбулося засідання Ради суддів України. За результатами голосування необхідну кількість голосів набрали:
Мєзєнцев Євген Ігорович – заступник голови Шостого апеляційного адміністративного суду.
Міщенко Іван Сергійович – суддя Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду.
Верланов Сергій Миколайович – суддя Київського апеляційного суду.
10. Здійснено аналіз гендерного складу працівників ВРП
У Вищій раді правосуддя проаналізовано гендерний склад співробітників.
Станом на 1 вересня 2021 року у Раді працює196 (72 %) жінок та 75 (28 %) чоловіків, враховуючи членів Вищої ради правосуддя, працівників секретаріату ВРП та служби інспекторів.
З-поміж 17 членів Вищої ради правосуддя 47 % (8) – жінки, 53 % (9) – чоловіки.
Детальніше тут.
16 вересня 2021 року Вища рада правосуддя прийняла рішення внести Президентові України подання про призначення ДрановськогоЯрослава Васильовича на посаду судді Хмельницького окружного адміністративного суду.
12. Розпочалася процедура відрядження суддів до двох судів
Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 16 вересня 2021 року № 2008/0/15-21 та № 2009/0/15-21 оголошує про початок процедури відрядження суддів до:
Смілянського міськрайонного суду Черкаської області – 1 судді;
Дзержинського міського суду Донецької області – 6 суддів.
Судді, які виявили бажання бути відрядженими до вказаних судів, повинні протягом десяти днів (з дня оголошення про початок процедури відрядження суддів) подати до Вищої ради правосуддя необхідні документи. Перелік необхідних документів тут.
Член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова зазначила, що робота суддів у судах, розміщених на території Луганської та Донецької областей, надзвичайно відповідальна та цінна, адже на них покладений обов’язок здійснювати правосуддя в умовах збройного конфлікту.
Лариса Швецова звернула увагу на проблеми, зумовлені недостатнім фінансуванням: «До ВРП зверталися суди Донецької і Луганської областей та повідомляли про нестачу коштів на виплату заробітної плати працівникам апаратів судів». Та нагадала, що з метою забезпечення виплати заробітної плати працівникам апаратів місцевих та апеляційних судів до кінця 2021 року з урахуванням стимулюючих виплат не менше 20 % від посадового окладу, 9 вересня 2021 року Рада вирішила погодити відповідний перерозподіл видатків державного бюджету в розрізі судів і територіальних управлінь ДСА. За її словами, 16 вересня 2021 року ВРП також погодила перерозподіл коштів, які надійшли до спецфонду від судового збору. Лариса Швецова зазначила, що Рада вживає всіх залежних від неї заходів для забезпечення здійснення правосуддя у судах. Зокрема, 19 листопада 2020 року Вища рада правосуддя відрядила двох суддів до Станично-Луганського районного суду Луганської області шляхом тимчасового переведення. Завдяки цьому відновлено здійснення правосуддя у цьому суді.
14. Вища рада правосуддя підтримує законодавчу ініціативу щодо відновлення дисциплінарної функції Ради
На цьому Вища рада правосуддя наголошує у консультативному висновку щодо законопроєкту № 5836 «Про внесення змін до Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» щодо здійснення дисциплінарних проваджень дисциплінарними органами Вищої ради правосуддя».
Законопроєкт № 5836 усуває правову невизначеність, спричинену прийняттям Закону України № 1635-IX, розблоковує роботу Вищої ради правосуддя в частині реалізації повноважень Ради щодо здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів до початку здійснення дисциплінарними інспекторами Вищої ради правосуддя повноважень, визначених Законом України № 1635-IX, та врегульовує питання проведення оцінювання діючих членів Вищої ради правосуддя. Як зазначено в консультативному висновку, прийняття цього законопроєкту дасть змогу забезпечити безперервність роботи ВРП, та не допустити порушення строків розгляду дисциплінарних скарг та звуження прав учасників дисциплінарного провадження.
Вища рада правосуддя підтримує доопрацьований законопроєкт № 5836.
ВРП, таким чином, виконала вимогу Закону України щодо призначення членів першого складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
До складу Конкурсної комісії увійшли: